Oto korkuluk sistemleri, yol bariyerleri karayolları ve trafik güvenliğinin önemli elemanlarıdır.

Yoğun karayolları ağına sahip ülkelerde oto bariyer uygulamalarının yapılması standartlara uygun bir şekilde yapılması can ve mal güvenliği açısından önemli bir zorunluluktur. Bu nedenle firmamız otokorkuluk, yol bariyerleri tasarımı ve kullandığı ekipmanlarla dünya standartlarında üretim gerçekleştirmektedir.Ülkemizde Avrupa Birliği uyum sürecinde EN 1317 standartları doğrultusunda "Performansa dayalı otokorkuluk Sistemleri" ne geçilmesi ile birlikte daha hafif fakat engelleme seviyesi daha yüksek çalışma aralığı daha dar olan sistemleri kullanılmaya başlanmıştır.
ÇALIŞMA ARALIĞI
SINIFI
ÇALIŞMA ARALIĞI
DEĞERİ ARALIKLARI (metre)
W1
W1.0,6
W2
0,6<W2.0,8
W3
0,8<W3.1,0
W4
1,0<W4.1,3
W5
1,3<W5.1,7
W6
1,7<W6.2,1
W7
2,1<W7.2,5
W8
2,5<W8.3,5
Çelik Otokorkuluk Sistemleri
Performansa Dayalı Otokorkuluk

Otokorkuluklar yol kenarındaki yayaların ve araç güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılan pasif koruyucu yapılardır. Otokorkuluklar, kaza durumunda aracı güvenli bir şekilde yol içerisinde tutabilme ve aynı zamanda can ve mal kaybını minimuma indirme prensibine göre tasarlanmaktadırlar. Firmamız her türlü otokorkuluk imalatını Karayolları Genel Müdürlüğü şartnamelerine uygun olarak yapmaktadır.


Ağır Hizmet Tipi Otokorkuluk Sistemleri

Daha çok ağır vasıtalar için dizayn edilen otokorkuluklardır. Bu sebeple kullanılan dikme malzemesi daha kalın, raylarda daha geniş ve dayanıklıdır.


Köprü Koruyucu Otokorkuluk Sistemleri

Özellikle köprü ve alt geçitlerde yol güvenliğini sağlamak için çelik kazıklar boyunca çekilmiş 3 şerit halinde kelepçelenmiş çelik halatlardan oluşmaktadır. Sistemin esnekliği nedeniyle çelik halatlı otokorkuluklara çarpan araçlar ve araç içindekiler daha az zarar görürler.

H1 Oto Korkukuluk

H2 Oto Korkukuluk

H3 Sınıfı Oto Korkukuluk

H4 Sınıfı Oto Korkukuluk

Basit Mesafeli Oto Korkuluk

Ağır Hizmet Oto Korkuluk

U Takozlu

480 TakozluBarındırma Sınıfı
EN-1317 Kapsama Seviyesi
Normal
N1
N2
Yüksek
H1
H2
H3
Çok Yüksek
H4a
H4B